Ak by si bol neplnoletý Číňan, myslím, že tento článok by ťa iba ťažko potešil. Čínska vláda bude totižto limitovať online hranie pre ľudí pod 18 rokov. Niektorí si síce povedia, že ide iba o klasický boomerský manéver, avšak skrýva sa za tým oveľa hlbší dôvod. Tak či tak je to pre západných hráčov jednou z ďalších čínskych kontroverzií, ktoré sú tu na dennom poriadku.
Mohlo by ťa zaujímať: Čínskeho challengera zatkli vďaka vysokému ranku!

Môžu hrať iba 3 hodiny týždenne!
Štátna televízia Čínskej ľudovej republiky oznámila, že od 1. septembra (září) vláda zavarí mladým hráčom. Budú totižto môcť hrať iba 3 hodiny týždenne. Vybrať si deň však nemôžu. Vyššie postavení sa dohodli na tom, že online gaming bude v štáte pojazdný iba v piatok, cez víkend a prázdniny od 8. do 9. hodiny večernej.
Pre poriadok budeš musieť byť v hrách zaregistrovaný pod svojím vlastným menom. Kontroly budú taktiež oveľa častejšie, aby sa systém nemohol len tak ľahko obísť.
Prečo vytvorili takéto obmedzenia?
Aj keď sú tu obmedzenia na pár výnimiek najprísnejšie, podľa čínskeho denníku Xinhua nejde o nič zlé. Limitovaním online gamingu sa má znížiť závislosť mladých na hrách, ktorí sa často kvôli ešportu prestávajú venovať škole a reálnemu životu.
Prečítaj si tiež: Dr Disrespect už vie prečo dostal ban a žaluje Twitch!
Extrémne vysoké platy čínskych profesionálnych hráčov nie sú žiadnym tajomstvom, a preto sa miestni tínedžeri čoraz viac snažia preraziť v tejto oblasti. Dôsledkom je aj často zhoršené mentálne a fyzické zdravie kvôli mnohohodinovému sedeniu za počítačom denne. Nové pravidlá sa ale netýkajú offline gamingu, takže rôzni singleplayer hráči si stále prídu na svoje.

Za pár rokov sa toho zmenilo naozaj veľa
Aktuálne obmedzenia zavedené v roku 2019 tým pádom končia. Čínski hráči ešte pred letom mohli hrávať hodinu a pol každý deň. Cez víkendové dni a prázdniny mohli dokonca zapnúť monitory na celé tri hodiny. Najväčšia tuzemska herná spoločnosť s menom Tencent podľa vyjadrení súhlasí s vládou. To je síce na prvý pohľad pekné, avšak zaiste nie pravdivé.
Už v roku 2018 stratili z trhovej hodnoty niečo cez 190 miliárd dolárov, čo ich zaiste zasiahlo. Čína však na prísnejšie pravidlá tlačí každým rokom viac, takže budúcnosť tejto spoločnosti určite nejde tým správnym smerom.

Čínska vláda a online hranie k sebe nepasujú. Dokonca aj skrz to, že ešport berú za bežnú profesiu. Obyčajný mladý človek s tým však nič nespraví, pretože nechce prísť o rodinu v tak nízkom veku. Sme teda zvedaví, čo si Čína vymyslí ďalšie roky, a či vôbec limity budú expandovať a vracať do starých koľají.