Cordycepsová infekcia je zákerné ochorenie, s ktorým sa stretávame vo svete The Last of Us. Toto ochorenie sa prenáša prostredníctvom hubovitého patogénu cordyceps, ktorý napadá ľudské telo. Infekcia spôsobuje rýchle a brutálne rozkladanie tkanív v tele a vedie k postupnej premene a smrti obete.
Infekcia sa šíri vzduchom pomocou výtrusov v uzavretých priestoroch alebo výmenou telesných tekutín, teda pri uhryznutí infikovaným jedincom a neexistuje proti nej žiadna protilátka.
Prečítaj si tiež: Celý príbeh The Last of Us v skratke!
Infekcia sa však nedokáže šíriť v otvorených priestoroch a najlepšie sa jej, podobne ako hubám, darí v temných a vlhkých priestoroch, ako sú kanalizácie, podzemné metro stanice alebo interiéry niektorých budov.

Ako sa infekcia prejavuje?
Keď sa človek nakazí cordycepsovou infekciou, začne sa mu na tele tvoriť množstvo plesní a jeho zdravotný stav sa rýchlo zhoršuje. Hubovitý organizmus napáda mozog obete a mení jeho správanie a vnímanie okolia.
Prvé štádium: Runner
Nakoniec, po pár hodinách, dňoch alebo až týždňoch, sa infikovaný človek premieňa na prvú formu zombíka, takzvaného Runnera. V tejto fáze už nakazený stratil svoju ľudskosť a huba cordyceps kompletne ovládla jeho telo. Obeť postupne stráca zrak a stáva sa neprimerane agresívnou.
Druhé štádium: Stalker
Ako ubiehajú dni až týždne, obeti začnú z tela vyrastať hubové výrastky a mení sa na takzvaného Stalkera. Obetiam sa postupne ako náhrada strateného zraku vylepšuje sluch a vyvýja sa im echolokačný radar, ktorým dokážu vnímať svoje okolie na štýl netopierov.
Niečo pre teba: Neil Druckmann nepřímo potvrdil The Last of Us 3!
Tretie štádium: Clicker
Po niekoľkých mesiacoch od nákazy sa obete menia v Clickerov, ktorých hlavy pripomínajú hubovú záhradku a pomenovaní sú kvôli klikavému zvuku, ktorý vydávajú. Ich echolokačný radar je v tejtom fáze plne vyvinutý a dokážu ľahko monitorovať svoje okolie.
Štvrté štádium: Bloater
Posledné štádium nastáva roky po infikovaní. Telo obete je kompletne zdeformované výrastkami húb, ktoré zatvrdli a tvoria takmer pancierové brnenie. Parazit na hostiteľovi dokáže prežiť takto dlhú dobu iba pokým mozog jedinca nie je poškodený a má taktiež dostatok kyslíka a potrebný zdroj živín.
Môžeme sa s podobným ochorením stretnúť aj v realite?
V realite podobné ochorenie tiež existuje. Huba latinsky známa ako Ophiocordyceps unilateralis, napáda množstvo hmyzu a pavúkov a čerpá z ich tela živiny.

Telo obete sa rovnako ako v The Last of Us postupne mení v zombíkoidné monštrum s hubovitými výrastkami až nakoniec zomiera.
Mohlo by ťa zaujímať: Prečo sú fanúšikovia nespokojní s príbehom v The Last of Us Part II?
V skutočnosti je však nemožné, aby boli ľudia infikovaní rodom Ophiocordyceps rovnakým spôsobom, ako to vidíme v hre. Napriek tomu teoreticky môže dôjsť k ochoreniu, ktoré napáda ľudský organizmus a po rokoch neliečenej infekcie môže nastať smrť. Toto je však vysoko nepravdepodobné.