NFT, teda nezameniteľné tokeny fungujúce na základe blockchainov, sa stali horúcou témou internetu na konci minulého roka. Do istej miery si na ne vytvoril názor azda každý, kto o nich počul. Postoje, ako narábať s touto relatívne novou technológiou, sa rôznia.
Jedným z nich, ktoré vyvolali väčšiu odozvu verejnosti bolo zakázanie všetkých hier umožňujúcich používanie NFT na Steame spoločnosťou Valve. O tom, prečo sa tak rozhodli, čo sa za tým môže skrývať v skutočnosti i to, aká bola reakcia konkurencie, sa dočítate v tomto článku.

Pre tých, čo sa neorientujú v problematike NFT, ide o jedinečné digitálne grafické súbory s unikátnym digitálnym podpisom. Všetky transakcie a údaje o vlastníctve sú zaznamenávané pomocou blockchain technológie, teda všetky dáta sú decentralizované. Bližšie sme sa konkrétnemu spôsobu, ako fungujú im venovali v tomto článku.
V súvislosti s NFT začali na internet prenikať informácie o čoraz častejších a drahších nákupoch rôznych obrázkov v tejto forme. Nadšenci nového trendu vravia, že ide o podobné držanie vlastníctva ako napríklad so skutočnými obrazmi slávnych umelcov či kryptomien, nakoľko toto sú práve dve odvetvia, ku ktorým má NFT najbližšie.
Čo si o NFT myslí prezident Square Enix? Dozvieš sa v našom článku!
Odporcovia zas tvrdia, že NFT je iba nafúknutá bublina, ktorá skôr či neskôr praskne. Podotýkajú, že vysokú cenu majú NFT nie preto, že by jednotlivé súbory mali reálnu hodotu, ale kupci iba očakávajú, že ich NFT-čka na nej naberú a teda ich budú môcť ďalej predať.
Aký je rozdiel medzi NFT a skinmi v CS:GO?
Podobný koncept máme vo videohernom priemysle už nejaký ten piatok. Jedným z najvýraznejších príkladov kupovania digitálneho grafického obsahu reálnymi peniazmi je kupovanie kozmetických skinov do hier, v čom je prietržníkom paradoxne práve Valve.

Základnými rozdielmi pri používaní NFT a skinov v online hrách je napríklad spôsob uchovania informácie o vlastníctve. Pri kúpe skinov v CS:GO či akejkoľvek inej videohre, ktorá umožňuje kustomizáciu herného obsahu za poplatky, je informácia o vlastníctve uchovaná na serveroch vlastníka. Vy ste majiteľom daného skinu rovnako, ako ďalší ľudia, ktorí si ho kúpili buď priamo od vydavateľa alebo sprostredkovane cez komunitný trh.
Mohlo by ťa zaujímať: Tvorca PUBG ukazuje gigantický svet svojej open-world hry Artemis!
Pri NFT je informácia o vašom vlastníctve distribuovaná verejnosti pomocou technológie blockchainu. To, či ste po kúpe jedinečným vlastníkom iba vy, alebo sa bude daný vizuálny materiál voľne distribuovať aj naďalej, určuje pôvodný tvorca NFT súboru. Stále panuje fakt, že napriek tomu, že vy ste vlastníkom daného vizuálneho materiálu, na internete nemôžete zabrániť kradnutiu ostatnými používateľmi.

NFT: Budúcnosť online sveta?
Ďalším výrazným faktom je to, že využitie NFT v praxi v dnešnej dobe je o dosť komplikovanejšie ako zapnutie CSka a hranie s daným skinom. Netreba zabudnúť ani na reálnu cenu v porovnaní s trhovou cenou. Pri CS:GO skinoch, Pokémon kartičkách alebo skutočných obrazoch môžete daný predmet vlastniť čisto pre radosť. Či si chcete naplniť svoj inventár všetkými dostupnými skinmi či kartami alebo len chcete „poflexiť“ pred kamošmi, daný materiál ste ochotní držať u seba, lebo vám prináša reálnu hodnotu a reálne potešenie. NFT kolekcie však v súčasnej hodnote nemajú žiadne praktické využitie a ich umelecká hodnota je tiež diskutabilná. Ľudia ich kupujú len preto, lebo dúfajú, že ich budú môcť predať za vyššiu cenu.
Prečítaj si tiež: MCU Timeline: V jakém pořadí sledovat všechny marvelovky?
Nalejme si ale čistého vína, pri kupovaní NFT a napríklad CS:GO skinov nie sú rozdiely (mimo decentralizácie) pre konečného používateľa až tak revolučné. Nájdete si pekný grafický dizajn, ktorý je na trhu vzácny, a tak si ho kúpite. Reálnymi peniazmi uskutočníte transakciu, po ktorej ste jedinečným vlastníkom daného digitálneho materiálu. V prípade potreby ho viete predať na komunitnom trhu.
Zákaz NFT hier na Steame
Práve z tohto dôvodu sa môže zdať brzdenie technologickej novinky zo strany Valve prekvapivé. V októbri 2021 dodalo do svojich podmienok pre pridanie hier na Steam podmienku, že vydavatelia tretích strán majú zakázané vytvárať aplikácie založené na blockchain technológii, ktorá vytvára alebo umožňuje predávanie NFT.

Ohlasy na seba nenechalo dlho čakať a nezisková organizácia Fight for the Future spustila proti tomuto rozhodnutiu otvorenú petíciu. Žiada v nej Valve o návrat možnosti pridávania hier s NFT mechanikami na Steam. Odvoláva sa pri tom na to, že tieto technológie môžu pozitívne ovplyvniť užívateľský zážitok pri hraní a podporiť nové ekonomické možnosti hráčov interagovať, spolupracovať a vytvárať nové možnosti vo videohernom svete.
Prečítaj si o najväčšom nákupe posledných rokov: Microsoft kúpil Acivision Blizzard za takmer 69 miliárd!
Valve ako obvykle na túto výzvu nereagovalo. Napriek tomu však môžeme predpokladať rôzne príčiny, prečo sa rozhodlo pristúpiť k tomuto kroku.
Sú NFT bezpečným pieskoviskom?
Prvou z nich je bezpečnostné a morálne hľadisko. NFT totiž ponúka možno až priveľa možností, ako s touto technológiou narábať. O čo ide? V svojej prirodzenej podobe je vďaka decentralizovanému systému veľmi náročné strážiť prípadné podvody. Jeden príklad za všetky: Evolved Ape mala byť hra obsahujúca 10000 unikátnych NFT opíc, ktoré by bojovali proti sebe.
Po obdržaní Etherea v hodnote 2,7 milióna dolárov sa vývojár akoby vytratil z povrchu zemského a o titule už nikto viac nepočul. Steam určite nechce byť platformou pre prevádzkovanie podobných nelegálnych podvodov, a to už vôbec nie po jeho skúsenostiach s tými gamblingovými v spojení s CS:GO.

Bojí sa Steam konkurencie?
Druhým z dôvodov pre zákaz pridávania hier s NFT technológiou je podľa niektorých špekulantov to, že sa Valve bojí vzniknutiu novej konkurencie. Systém decentralizovaných platieb, na ktorých sú NFT vďaka blockchainu založené, sa môže stať serióznou alternatívou, nad ktorou herní vývojári nebudú mať moc. Táto technológia by totiž postupom času mohla vytlačiť doterajší systém komunitného trhu, v ktorom Valve určuje to, koľko skinov a za akú cenu vyrobí.
Mohlo by ťa zaujímať: Bobby Kotick dostane 350 miliónov vďaka kúpe Blizzardu!
Aká je reakcia Epic Games?
Táto skutočnosť motivovala k vyjadreniu hlavnú konkurenciu Steamu, a to Epic Games Store. Ten uvádza, že uvíta hry, ktoré budú používať technológiu blockchainu, ak splnia všetky právne predpisy. Ide najmä o jasné podmienky používania či obmedzenie prístupnosti na základe veku. Epic Games nepoužíva kryptomeny v svojich vlastných hrách, ale je otvorený inováciám v oblastiach technológií a financií. Ak by sa vývojári hier založených na NFT a blockchaine dostali do popredia, tak by to Epic Games Store mohlo dostať do výraznej výhody oproti kedysi monopolnému Steamu.

Čo to môže znamenať pre bežných hráčov?
Čo napokon urobí trend NFT s herným svetom je aj na začiatku roka 2022 nejasné. Doposiaľ sme videli v podaní herných štúdií väčšinou taktiku ústupu. Zažili sme už rôzne ohlásené projekty obsahujúce NFT a blockchain technológie, ktoré sa po negatívnych ohlasoch verejnosti nenaplnili. V hre sú ale stále menší tvorcovia hier, ktorí v technológiu veria a sú ochotní pre ňu risknúť svoju dostupnosť na najväčšom obchode s videohrami na svete.
Čo povedal o NFT šéf Ubisoftu? Dozvieš sa v našom článku!
Ak by postupom času pribúdali populárne videohry obsahujúce koncept NFT, na ťahu by bol opäť Steam. Musel by odhadnúť, či má preňho väčší zmysel bojovať proti tomuto trendu alebo je to vlna priveľká na to, aby ju zastavil. Exkluzivita pre Epic Games Store či ostatné konkurenčné obchody by bola pre Steam v tomto prípade privysokou stratou.

Veľmi dôležitým faktorom je aj to, ako pojmú tvorcovia videohier rôzne problémy súvisiace s NFT. Jedným z nich bude napríklad aj to, ako a či vôbec bude možné spravovať decentralizovaný trh na báze blockchainu tak, aby sa dalo zabrániť podvodom súvisiacimi s NFT.
Ďalšia nudná cesta speňažovania alebo revolúcia vo videohrách?
Pre nás, hráčov, je ale zároveň dôležité aj to, ako sa NFT implementujú do hier samotných. V prípade, že by išlo o rôzne podoby jedinečných a exkluzívnych skinov vydávaných vydavateľstvom a následne distribuovanými na voľný trh, by to bola ešte zaujímavá alternatíva, či dokonca vylepšenie systému, na ktorý sme zvyknutý z poslednej dekády. Nakoľko je používanie NFT vo videohrách ešte stále v plienkach, je tu mnoho priestoru pre vymýšľanie nových herných mechaník, ktoré by spravili z videohier v tejto dekáde ešte zaujímavejšie a interaktívnejšie miesto na trávenie voľného času.
Mohlo by ťa zaujímať: Battlefield 2042 klesá na úplné dno! Proč počet hráčů padá dolů?
Vývojári však musia ostať opatrní a my hráči to musíme strážiť, aby sa vo svete videohier čoraz viac nepretláčali tituly, ktoré využívajú NFT v pay to win, či dokonca pay to earn formáte. V takom prípade by sme totiž už nesadali za svoje herné mašiny s nadšením a odhodlaním sa pri hraní počítačových titulov zabaviť, ale ako pri ich hraní zarobiť rôznymi správne načasovanými pohybmi s nadobudnutým majetkom vo forme NFT. Ak totiž z hier odstránime prvok hrania sa a spravíme z nich našu druhú prácu, malo by to podobný efekt, ako keby sme zo soli odstránili slanosť. Teda stres zo školy či práce by plynule nahradil stres z toho, ako sa vyvíja cena rôznych digitálnych predmetov.
Dúfajme teda, že tvorcovia hier používajúcich koncept NFT nájdu spôsob, ako zaručiť bezpečnosť, spravodlivosť i udržateľnosť NFT konceptov vo svojich výtvoroch. Progres v hernom svete je nezvratný, či však ide o progres správnym smerom, ukáže až čas.