Amerika je zem neobmedzených možností a stať sa tu môže naozaj všetko. Či už je to míňanie kampaňových peňazí na hry alebo zákaz hrania Fortnitu v škole, bizarné príbehy počujeme takmer každý týždeň. Ten dnešný sa do tejto kategórie určite zaraďuje. Americký zákonodarca zo štátu Illinois chce udeliť zákaz predaja hrám ako GTA, ktoré “propagujú” násiliekriminalitu!

Vykrádanie banky v GTA

Jeho dôvody sú prosté – zvýšené krádeže áut a kriminalita v Chicagu,  najväčšej metropole štátu Illinois. Koreňom všetkého zla sú podľa neho videohry. Samozrejme, existujú rôzne obmedzenia ako PEGI alebo ESRB, tie sú však určené pre rodičov a slúžia skôr ako odporúčania. Preto sa štátny zástupca Marcus Evans Jr. rozhodol podať návrh na novelu zákona z roku 2012.

Jej hlavným cieľom by bol zákaz predaja násilných hier maloletým hráčom. Okrem toho by však aj zmenila chápanie pojmu “násilná hra”. Po novom by tak dostali takéto označenie aj tituly, ktoré by nabádali užívateľov na akékoľvek fyzické či psychické násilie na ľuďoch ale aj zvieratách.  Taktiež by sa sem zaraďovali hry, ktoré obsahujú akokoľvek kradnutie áut, sexuálne násilie, násilie na ženách a iné trestné činy.

Zákaz GTA by mal znížiť kriminalitu

Podobný pokus už mali americké súdy na stole v roku 2012, ten sa však týkal iba štátu Kalifornia. Napriek tomu, že sa jednalo o podstatne voľnejší zákon, tak návrh neprešiel. Už niekoľko štúdií potvrdilo, že spojenie medzi hrami a násilím pravdepodobne neexistuje, to však veľa starších ročníkov nedokáže prijať.

Správanie agresorov je väčšinou ovplyvnené inými faktormi, ako výchova či tlak pochádzajúci zo sociálnych kruhov. Paradoxom je, že násilné hry vedia aj pomáhať, napríklad aj pri výučbe na univerzite ako je tomu u Red Dead Redemption 2.

Mladý hráč

Novela sa stále nachádza v procese schvaľovania, čiže stále ešte nič nie je platné. Zákaz predaja hier ako GTA by však mohol stáť obchodné siete nemalý peniaz. Existuje však niekoľko iných možností, vďaka ktorým by sa maloletí mohli dostať hre. U nás našťastie (zatiaľ) nič podobné neplánujú a novú strieľačku si môžeš hocikedy kúpiť.