Možno by to málokto z nás povedal, no smurfing je už poriadne staré hráčske „remeslo“ – ak to tak môžeme nazvať. Aj napriek tomu sa ale stále jedná o veľmi aktuálny problém. So smurfami bojujú vývojári azda všetkých multiplayer titulov, od Call of Duty, cez League of Legends, až po CS:GO. Ako teda v hernom svete vznikol tento fenomén zvaný smurfing?
Prečítaj si: História ešportu: Z pivnice po vypredané štadióny

Započalo sa to ešte v minulom storočí
Už nejednému z nás napadlo, či má tento pojem nejakú priamu konexiu na animovaný seriál – The Smurfs (Šmolkovia). Odpoveď na túto otázku je ale záporná. Názov je totiž odvodený od nickov hráčov, ktorí s týmto všetkým začali a tí mali nicky inšpirované daným seriálom. Všetko sa to ale započalo v roku 1996, pri vtedy populárnom titule od štúdia, ktoré sa dnes potýka s mnohými problémami – Blizzard.
Mohlo by ťa zaujímať: TOP 15 – Najlepšie open world hry na PC s množstvom aktivít!
Konkrétne šlo o Warcraft 2, real-time stratégiu. V tej dobe tamojšia komunita poznala dvoch skutočne silných hráčov, proti ktorým nikto nechcel hrať. Ich herné prezývky boli Shlongor a Warp!. Stali sa až tak neslávne známymi, že keď ich zazreli protivníci, hneď opustili hru. Málokto ich totiž dokázal poraziť. Chalani si ale chceli zahrať, a tak si vytvorili nové účty, kde si zadali mená PapaSmurf a Smurfette, inšpirované postavami zo spomínaného animáku.

Pod týmito prezývkami si teda konečne mohli užívať drtenie nič netušiacich protivníkov v mutiplayeri. Samozrejme sa to nedalo ututlať a koncom 90. rokov už bol smurfing celkom populárny termín medzi Warcraft 2 komunitou. Objavil sa aj v tamojšom slovníku, no v širokej hernej komunite ešte nebol až taký známy.
Tiež si prečítaj: TOP 15 – Najlepšie single-player strieľačky na PC!
Revolučný Halo 2
Rozhodujúci bol až titul Halo 2, ktorý priniesol matchmaking tak, ako ho poznáme dnes a vďaka tomu aj rozšíril smurfing. Po jeho vydaní v roku 2004 sa pojem objavil aj v Urban Dictionary a dostal sa do širokého povedomia celého herného sveta. Očividne sa nenašiel žiaden lepší názov, a tak sa použil vynaliezavý termín ešte z konca 90. rokov minulého storočia – smurf.

Shonglor a Warp! na seba teda môžu byť právom hrdí. Pojem, ktorý sa odvinul z ich mien dnes pozná snáď každý hráč, ktorý aspoň raz zapol hocijakú online hru. Tak teraz už konečne vieš, prečo označuješ high-skill hráčov, zakladajúcich si účty na nižších rankoch, ako smurfov. Smurfing má ale aj iný význam spojený s drogami, čiže si dávaj pozor, kde o tom rozprávaš.