Obdobie Halloweenu sa rýchlo blíži a na tvojom programe by okrem skvelých strašidelných hier, ktorých kopu nájdeš aj u nás, nemal chýbať ani nejaký dobrý horor. A každý predsa vie, že strašidelný film sa stane oveľa strašidelnejším, ak sa pri ňom objaví nápis „podľa skutočnej udalosti“. Preto sme dali dokopy zaujímavý zoznam tých najlepších hororových filmov podľa skutočnej udalosti, o ktorých si to možno nevedel a určite si ich nemôžeš nechať ujsť.
Mohlo by ťa zaujímať: Nejlepší hororové hry na mobil!
Vyháňač diabla (The Exorcist, 1973 – )
To, že prvý film z ikonickej série Vyháňač diabla bol natočený podľa rovnomennej knihy od Williama Blattyho, nie je neznáme. Vedel si ale, že kniha bola v podstate opis skutočného exorcizmu? Roland Doe bol posadnutý chlapec, z ktorého sa drali neľudské hlasy a mal schopnosti telekinézy. Vyliečiť sa ho pokúsilo viacero duchovných, z ktorých sa väčšina neobišla bez nejakého zranenia. Najstrašnejšie však je, že jeden z kňazov vykonávajúcich exorcizmus bol násilným vyčíňaním chlapcom aj zabitý. Nie nadarmo je Exorcista považovaný za jeden z najhororovejších snímkov.
Prečítaj is aj: Do hry Phasmophobia byl přidán singleplayer!

Desivý súmrak nad mestom (The Town That Dreaded Sundown, 1976)
Tento kúsok bral inšpiráciu zo skutočného Fantómového zabijaka vyčíňajúceho v roku 1946. V strede noci napadol 8 ľudí, z toho 5 jeho útok neprežilo. Prípad prezývali aj „Mesačné vraždy“. Zločinca nikdy nenašli. Samotný film nasleduje pôvodný príbeh dosť dôveryhodne, a aj postava Texaského rangera, Manuela “Osamelého vlka” Gonzaullasa, ktorý prípad riešil, bola skutočná. Tak ak si chceš nabudúce pridať na zimomriavkach, spomeň si na to, že ide o dosť detailnú adaptáciu.
Mohlo by ťa zaujímať: Skvělé špionážní filmy jako James Bond, které musíš vidět!

Hory majú oči (The Hills Have Eyes, 1977 / 2006)
Jeden z najsurovejších príbehov je nanešťastie takisto založený na skutočnosti. Teda aspoň relatívnej. Nevie sa, či legenda o Sawney Beanovi je 100% pravdivá, no nejaký základ v realite má, a znepokojujúca je nadostač. Bean bol v 16. storočí lídrom 48-členného škótskeho klanu kanibalov, ktorý v horách uniesol, zabil a zjedol viac ako 1000 ľudí. No násilie sa rozšírilo na obe strany – obyčajní obyvatelia pri hľadaní týchto šialencov zlynčovali aj kopu nevinných, a keď konečne dostali Beana, brutálne ho popravili. Nedá sa poprieť, že trest si zaslúžil, no je smutné, že sa po ceste krutosti museli vydať aj bežne mierumilovní ľudia.
Mohlo by sa ti páčiť: Punisher prichádza do MCU! Jon Bernthal sa vráti do hlavnej role!

Horor v Amityville (The Amityville Horor, 1979)
Premisa Amityvillského hororu znie ako typická tematika „domu kde straší“ a ako čistý výplod fantázie. Nuž, pravdou je pravý opak. Ronald DeFeo Jr. naozaj vystrieľal doma, v New Yorskom meste Amityville, celú svoju šesťčlennú rodinu. Do domu sa neskôr nasťahovala rodinka Lutzových, ktorí zažívali viac-menej tie isté neprirodzené fenomény, ako vo filme – hmyz, nočné mory o vraždách, chlad, čudné zvuky… Vrátane toho, že pán George Lutz sa každú noc samovoľne zobudil o 3:15, v osudnej hodine smrti minulých vlastníkov. Lutzový z domu utiekli, bez väčšiny svojich vecí, a nikdy sa už nevrátili.
Prečítaj si aj: Marvel chystá live-action zombie film!

Nočná mora z Elm Street (A Nightmare on Elm Street, 1984)
V tomto prípade nejde o inšpiráciu konkrétneho príbehu, ale skôr samotnej myšlienky, a teda Freddieho Kruegera plne pripisujeme režisérovi Wesovi Cravenovi. Čo ale Craven nevymyslel, je panický strach zo smrti v spánku. Ide o Syndróm Brugada, pôvodne Ázijský syndróm smrti. V 70. rokoch prišla do USA skupina utečencov z juhovýchodnej Ázie, ktorí utiekli pred genocídou. Po nociach trpeli takými živými nočnými morami, že odmietli spať. Niekoľko z nich však napriek tomuto predsavzatiu zaspalo a v spánku zomrelo. Po fyzickej stránke boli absolútne zdraví. Je to naozaj zvláštny mozgový proces, vyvádzajúci z miery vedcov a ako sa zdá, fascinujúci pre divákov.
Prečítaj si aj: 15 skvelých anime, ktoré možno nepoznáš a mal by si to zmeniť!

Príliš dokonalá podoba (Dead Ringers, 1988)
Jeden z najzaujímavejších psychologických hororov bol takisto založený na skutočnom prípade, respektíve reálnych dvojičkách. Stewart a Cyril Marcus boli renomovaní gynekológovia závislí na barbiturátoch (druh sedatív), nájdení v roku 1975 mŕtvi v ich byte na Manhattane. Mali len 45 rokov. Pôvodne sa myslelo, že príčinou smrti oboch je predávkovanie, ale neskoršia pitva skôr naznačila samovraždy, s niekoľkodňovým odstupom. Film si pridal prvky neuveriteľnej atmosféry, emócií a zápletky, keď si ale uvedomíš, že dané dvojičky v podstate skutočne existovali, a postihol ich takmer rovnaký koniec, budeš mať z filmu rozhodne zvláštnejší pocit ako zvyčajne.
Mohlo by sa ti páčiť: Stranger Things 4. séria– máme nový trailer!

Mlčanie Jahniat (The Silence of the Lambs, 1991)
Klasika, ktorá nepotrebuje bližší popis. Ako správny fanúšik by si ale mal vedieť, že Buffalo Bill nie je tak úplne originálna postava. Je skôr koláž viacerých vražedných maniakov, ako napríklad Jerry Brudos, Ted Bundy alebo Gary M. Heidnik. Najväčšiu podobnosť však zdieľa s celkom známym Edom Gleinom. Ten okrem zabíjania vykopával aj hroby a z tiel si doslova robil doplnky – kožou si potiahol niekoľko predmetov a z rôznych častí tela tvoril dekorácie. Jeho hlavným cieľom bolo ušiť si ľudský oblek a získať podobu svojej mŕtvej matky. Clarice by to zrejme znelo povedome.
Mohlo by ťa zaujímať: Joker 2 v přípravě! Vrátí se Joaquin Phoenix?

Vreskot (Scream, 1996 – )
Hororové filmy podľa skutočnej udalosti sú plné prípadov, kde hlavným aktérom bol vrah. Tento mal však celkom špecifické zameranie – jeho korisťou boli študenti. Danny Rolling, známy ako Rozparovač z Gainesville, ich na Floride zavraždil piatich v priebehu štyroch nocí. Neskôr ho spojili aj s inou trojitou vraždou. Scenárista sa dopočul správy o týchto incidentoch a tie ho tak rozrušili, že sa rozhodol napísať scenár filmu, ktorý sa o pár rokov stal hitom 90. rokov.

Proroctvo z temnôt (The Mothman Prophecies, 2002)
Tento mysteriózny horor s Richardom Gere v hlavnej úlohe, je založený na dosť znepokojujúcej legende. V 60. rokoch minulého storočia sa v americkom štáte Západná Virgínia, oblasti Point Pleasant, začali objavovať hlásenia od obyvateľov, ktorí tvrdili, že uvideli obriu, červenookú, okrídlenú bytosť, tzv. „Mothman“ – moľový muž. Novinár John Keel tento prípad vyšetroval a napísal knihu, kde ho spojil s viacerými neprirodzenými úkazmi, vrátane UFO a spadnutého mostu Silver Bridge. Režiséri zobrali ešte teórie o jeho schopnosti predpovedať budúcnosť, pridali telefón, a desivo napínavý kúsok bol na svete.
Mohlo by ťa zaujímať: Jak bude vypadat zánik Slunce? Prý to bude epické!

Wolf Creek (Wolf Creek, 2005 – )
Príbeh o troch backpackeroch, ktorí sú unesení, mučení a pri úteku doslova lovení, je síce trocha zveličený, no postava Micka Taylora ani veľmi nie. Ten je inšpirovaný až dvoma ľuďmi. Prvým je sériový austrálsky vrah Ivan Milat, ktorý medzi rokmi 1989 až 1993 zabil asi 7 turistov. Ďalším je Bradley Murdoch, takisto Austrálčan, ktorý v roku 2001 zavraždil anglického backpackera. Obaja sa vyznačovali nenávisťou k cudzincom a zbavovali sa ich podobnými praktikami, ako v doterajších 2 filmoch Wolf Creek. Austrálskemu turizmu tak zrejme veľmi nepomohli.
Prečítaj si aj: Filmový Resident Evil reboot sa blíži a máme prvé zábery!

Krvavá Lagúna (Black Water, 2007 – )
Keďže nie len ľudia alebo prízraky sú strašidelné, ale aj skutočné zvery, nesmieme zabudnúť na Black Water. Všetci vieme, že skutočné útoky žralokov ako-tak inšpirovali Čeľuste, ale je ti známe, že to isté sa dá povedať aj o krokodíloch? Tie nie sú v Austrálii žiadnou raritou, no konkrétne išlo o prípad dvoch tínedžerov uväznených na strome, zatiaľ čo krokodíl, ktorý im zabil priateľa, strážil dole a znemožňoval im zísť. Aby toho nebolo málo, producenti sa rozhodli pri natáčaní pred CGI uprednostniť 10 živých krokodílov, z ktorých jeden dokonca zožral kameru.
Prečítaj si aj: PETA chce od Ubisoftu, aby odstranil kohoutí minihru z nového Far Cry 6!

Za hranicou strachu (Borderland, 2007)
Pocity a názory divákov na tento kúsok sú síce rozličné, no myslíme si, že medzi zaujímavé hororové filmy podľa skutočnej udalosti patrí právom. V 80. rokoch pôsobil istý Adolfo Constanzo, kubánsko-americký drogový díler a vedúci kultu „Narkosatanistov“. Veril, že mágia a rituály posilnia jeho gang, a tak so svojimi nasledovníkmi obradne zabil desiatky ľudských obetí. Zev Berman sa pri písaní svojho krvavého snímku opieral práve o tento ‚kultový‘ príbeh z Mexika.
Pozor! Nepomýľ si film so skvelou sci-fi hernou sériou Borderlands, ktorú si môžeš za skvelú cenu kúpiť u nás v obchode.

Kliatba z temnôt (The Possession, 2012)
Tu stačí povedať len jedno – Dybbuk skrinka existuje. Na pohľad vyzerá obyčajne, až milo. No všetkým vlastníkom sa po jej otvorení začali diať nepríjemné, až paranormálne veci. Dybbuk je démonická bytosť, pochádzajúca z hebrejských legiend, ktorá má priľnúť k človeku a obývať ho. Či už týmto príbehom veríš, alebo nie, nedá sa poprieť, že skrinka je ozaj mysteriózna, a ani samotný filmový štáb s ňou nechcel mať nič spoločné. Sklad s rekvizitami im ale pár dní po skončení natáčania bez zistenia príčiny aj tak kompletne vyhorel.
Mohlo by sa ti páčiť: Aký je pôvod a história Nazgûlov z Pána prsteňov?

V zajatí démonov 1 a 2 (The Conjuring, 2013, 2016 – )
Frančíza V zajatí démonov si konštantne udržiava divákov aj záujem. No označenie „podľa skutočných udalostí“ ber s istou rezervou, a čím neskoršia časť v sérií, tým menej obsahu reálu, a viac fikcie. Prvé dva filmy by tu ale chýbať nemali. Ed a Lorrain Warren predsa len naozaj existujú, a počas kariéry paranormálnych vyšetrovateľov nazbierali slušný počet nadprirodzených záznamov. Patrila medzi ne aj farma rodiny Perronovcov na Rhode Islande, kde strašilo, a vyčíňanie poltergeista v Enfielde, pričom obe boli zadaptované vskutku vierohodne.
Mohlo by ťa zaujímať: Filmové novinky na podzim 2021 – Bond, Spider-Man nebo Matrix!

Veronika (Verónica, 2017)
Hlavný (desivý) šarm tohto menej známeho španielskeho kúsku sa skrýva práve v tom, že je založený na skutočnom prípade Vallecas z roku 1991. Mladá Estefanía Lázaro, zaujímajúca sa o spiritualizmus, si do školy zobrala Quija dosku. Počas seansy sa však doska aj sklo, ktoré používala, z ničoho nič rozbili. Jej rodine sa už predtým zdalo jej správanie zvláštne, no po tomto incidente Estefanía začala mávať intenzívne halucinácie a záchvaty, vedúce až k jej náhlej smrti. Paranormálne javy sa však neskončili. Rodina v dome zažívala neprirodzené zvuky a pohyby nábytku, ktoré vo svojej správe potvrdila aj polícia pri vyšetrovaní.
Prečítaj si aj: TikTok cosplayerka zavraždila kamarádku a dále pózuje s krví!

A tým by sme ukončili najlepšie hororové filmy podľa skutočnej udalosti. Dúfame, že si sa dozvedel niečo nové zo sveta kinematografie, i keď skvelých, polo-pravdivých hororov, je ešte oveľa viac. Ak aj ty poznáš ďalšie zaujímavé hororové filmy založené na skutočných udalostiach, prípadne by si sa rád podelil o svoj obľúbený strašidelný kúsok, neváhaj nám dať vedieť do komentárov a my ho sem radi doplníme!