S príchodom druhej sezóny tretej kapitoly vo Fortnite sa Epic Games rozhodlo k naozaj nečakanému kroku. Z hry odstránilo základnú hernú mechaniku – stavanie. Vráti sa niekedy stavanie vo Fortnite späť alebo ide o trvalú zmenu?

Prečo Fortnite vymazal stavanie?

Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia je lore druhej sezóny, Resistance. Nepriatelia vo videu ohlasujúcom novú sezónu úplne vymazali všetky stavby v okolí.

Prečítaj si tiež: Epic možná chystá Fortnite film! O čem ho můžou vůbec natočit?

Špekuluje sa, že skutočným dôvodom k vymazaniu stavieb z Fortnitu je ale prieskum hráčskej mienky Epic Games. V prípade, že by sa nový herný štýl chytil medzi hráčmi, je možné, že vo Fortnite budeme vidieť herné módy, ktoré budú poskytovať možnosť hrania bez stavania omnoho častejšie.

Nové herné mechaniky

Stavanie nezmizlo z Fortnitu úplne, v Creative, Arena a kompetetívnom móde ostalo stále zachované. V bežnej hre sa ale hráči musia popasovať s touto zmenou aj vďaka novým herným mechanikám, ktoré majú do istej miery nahradiť a kompenzovať stavanie.

Mohlo by ťa zaujímať: Kolik vydělali herci původních Avengers v MCU až po Endgame?

Najvýraznejšou náhradou stavania je tzv. Overshield, ktorý pridá hráčom bonusových 50 HP, čím sa snaží nahradiť obrannú vlastnosť budov.

Schopnosť dostať sa vďaka stavaniu do lepšej strategickej pozície zas Fortnite nahrádza tzv. Mantling, ktorý umožňuje hráčom došplhať sa pri doskakovaní na plošiny, na ktoré doposiaľ pri skákaní nedosiahli.

Šplhanie na plošiny

Upravený bol takisto šprint, ktorý bude odteraz rýchlejší. Hráč pri šprintovaní už ale nebude môcť držať v ruke zbraň. Ďalšia zaujímavosť spojená so šprintom je, že šprintujúci hráči budú môcť preraziť cez zatvorené dvere bez potreby ich otvárania.

Prečítaj si tiež: Epic venuje zisky z Fortnitu na podporu Ukrajiny!

Nová sezóna privádza do hry aj niektoré postavy z Marver Cinematic Universe, tanky, obrnené autobusy, resistance questy, či novú SMG zbraň.

Kedy sa funckia vráti?

Nakoľko sa Epic k odstráneniu stavania z hry nevyjadril, nie je jasné, kedy sa vráti do hry. Kľúčovou informáciou ale je, že raz by sa vrátiť malo. Na načítavacej obrazovke sa totiž uvádza, že „je na Resistance, aby to vrátili späť“.

Fortnite bez stavania
Spomínaná loading screen

Pomerne logickým termínom pre vrátenie stavania do hry by mohol byť koniec sezóny. Na povrch však vyšli nepotvrdené informácie plynúce z in-game leakov, podľa ktorých by sa malo stavanie vrátiť do siedmich až deviatich dní, teda koncom marca.

Či tomu tak naozaj bude alebo nie sa ešte uvidí, každopádne si ale herná komunita bude dovtedy musieť na zmeny zvyknúť.