Opustil nás komiksový génius Stan Lee

Pondelok, 12. novembra 2018, nám všetkým ostane v pamäti ako deň, kedy celý komiksový svet utrpel obrovskú stratu. Navždy nás opustila ikona Marvel Comics a legenda Stan Lee. Záchranári museli zasahovať v jeho dome v skorých ranných hodinách, po prevoze do nemocnice však, bohužiaľ, zomrel. Za posledný rok prekonal viacero ochorení, ako napríklad pneumóniu, jeho komplikovaný zdravotný stav sa tak mohol podieľať na jeho odchode.

Lee sa narodil ako Stanley Martin Lieber 28. decembra 1922 v USA, v newyorskom Manhattane. Chodil na strednú školu DeWitt Clinton High School v Bronxe. Už počas školy ho bavilo písanie a sníval o tom, že napíše veľký román. Privyrábal si príležitostnými prácami, po maturite sa zamestnal v Timely Comics (neskôr Marvel Comics), kde robil pomocné práce, v roku 1941 sa však dostal k písaniu textu do komiksu Kapitán Amerika. Tu sa pod svoju prácu po prvý raz podpísal ako Stan Lee. Neskôr si aj oficiálne zmenil meno.

Ku koncu 50-tych rokov redaktor vydavateľstva DC Comics, Julius Schwartz, zožal veľký úspech s týmom komiksových hrdinov Liga spravodlivých. Stan Lee bol vtedy požiadaný vydavateľom Martinom Goodmanom, aby vytvoril niečo podobné. Vtedy Lee prišiel s Fantastickou štvorkou. Lee, ktorého dokonalí hrdinovia boli dovtedy určení hlavne detskému publiku, začal prepožičiavať hrdinom ľudské vlastnosti. V dobe, keď Lee a umelec Jack Kirby spolu vytvorili Fantastickú štvorku a boli svedkami toho, ako sa stáva hitom, spoločnosť Timeley Comics zmenila názov na Marvel Comics. S úspechom prvého marvelovského zoskupenia hrdinov prichádzali počas 60-tych rokov ďalšie a ďalšie výtvory z dielne Leeho a Kirbyho. Medzi ich najznámejšie patria Hulk, Ironman, Thor a X-Men. Plodom jeho ďalšej spolupráce s Billom Everettom sa stal Daredevil a so Stevom Ditkom nám priniesli komksy Doctor Strange a zrejme Leeho najslávnejší Spider-man.

Všetky jeho postavy žijú v spoločnom vesmíre, ktorý je odrazom toho nášho. Spoločnou črtou Leeho hrdinov, ktorá sa ukázala byť kľúčom k úspechu, bola určitá špecifická zlá vlastnosť alebo slabina, ktorá sa viazala k charakteru postavy. Toto robilo jeho postavy ľudskejšie a čitateľ sa s nimi dokázal lepšie stotožniť ako s bezchybnými a neomylnými bytosťami.

Postavy, ktoré Stan Lee vytvoril sa stali predlohou veľmi lukratívnych filmov s bohatým rozpočtom, rôznych televíznych seriálov a dokonca videohier. Na ich základe sa vyrábajú akčné figúrky, zberateľské sošky a široký sortiment merchandise produktov. Lee bol hrdý na vzťah s fanúšikmi, ktorým rád odpovedal na otázky v listoch svojim nezameniteľným štýlom a podpisoval sa svojou frázou Excelsior. Po roku 2000 sa Stan Lee začal objavovať vo filmoch so svojimi hrdinami v krátkych cameo scénach. V roku 2010 založil nadáciu Stan Lee Foundation, ktorá pomáha podporovať literatúru, vzdelávanie a umenie.

Leeho kariéra však nebola bez kontroverzie, bol známy tým, že prišiel s takzvanou „Marvel metódou“ písania komiksov, kde poskytol zhrnutie celého príbehu a nechal umelca nakresliť celú zápletku namiesto toho, aby mu poskytol plný skript okno za oknom. To znamenalo, že umelci odviedli na dielach nepomerne väčšiu časť práce, za ktorú, ako tvorcovi, bol kredit pripisovaný Leemu. V roku 1971 doknca Kirby vytvoril komiksovú postavu založenú na Stanovi Leem s menom Funky Flashman, ktorý bol chamtivý, využíval ostatných a klamal ľudí, že odvádza kreatívnu prácu.

Málo kto to vie, ale v rokoch 1942 – 1945 Lee slúžil v americkej armáde. V roku 1947 sa oženil s Joan Clayton Broocockovou s ktorou žil dlhých 69 rokov. Zomrela vlani. Tri roky po svadbe sa im narodila dcéra Joan Celia, ktorá je modelkou a herečkou. Ďalšia dcéra narodená v roku 1953 zomrela 3 dni po pôrode.

Kráľ sveta komiksov zomrel vo veku 95 rokov v dôsledku viacerých zdravotných ťažkostí. Jeho diela v nás všetkých podporili hrdinstvo a vďaka Stanovi Lee sme sa všetci chceli aspoň trochu podobať jeho hrdinom. Dá sa tak povedať, že jeho hrdinovia spravili aj z nás lepších ľudí? Budeš nám chýbať Stan.

Zdieľaj s kamarátmiShare on Facebook

1 Komentár

Zanechaj odpoveď