Už pred pár rokmi sa objavila otázka, či by si na olympiáde mohli nájsť miesto aj novodobé elektronické športy. Vtedy sa debatovalo o roku 2024, kedy budú hry v Paríži. Teraz už ale vieme, že vo Francúzsku ich určite neuvidíme. Vynímajúc zimné hry, v roku 2028 bude letná olympiáda v Los Angeles, a práve tam by mohol nastať historický moment zahrnutia e-športov. Je to ale skutočne potrebné?

Prečítaj si: Olympijskú víťazku doma privítali s pesničkou Toss a Coin to Your Witcher!

ešport na olympiade IEM katowice

Elektronické športy sú čisto mentálny šport, ktorý nevyžaduje veľkú fyzickú námahu. Mohli by sme ich prirovnať k šachom, ktoré práve z týchto dôvodov neboli nikdy olympijským športom. V prvom rade by sa teda musela zmeniť jedna zo základných podmienok olympijských hier.

Kým sa nezačnú mentálne športy akceptovať, priaznivci e-športu sa s jeho prítomnosťou na olympiáde môžu rozlúčiť. Za zmienku však stojí, že na Ázijských hrách 2022 e-šport zažije svoj debut. Miesto tam nájdu tituly ako PUBG, League of Legends či Hearthstone.

Mohlo by ťa zaujímať: História ešportu: Z pivnice po vypredané štadióny

Problémová by bola účasť niektorých hviezd, keďže mnohé veľké udalosti vo svete e-športu sa odohrávajú v čase diania olympiády. To by na druhej strane mohlo darovať príležitosť vychádzajúcim domácim hviezdam, aby sa ukázali v čo najlepšom svetle a zaujali veľké svetové organizácie.

ešport na olympiade worlds LoL

Jedným z veľkých lákadiel by bolo vidieť reprezentácie jednotlivých tímov. Vypichnem najmä európskych lolkárov. Ktorý štát by mohol vyhrať, ak by hrali v jednom tíme najlepší dánski alebo švédski hráči? Mali by šancu proti nadupanému kórejskemu alebo čínskemu celku? Prípadne ako by vyzerala reprezentácia Slovenska a Česka, a aké veľké by boli naše šance na dobré umiestnenie?

Tiež si prečítaj: Bývalý CS:GO hráč PashaBiceps začína s kariérou MMA fightera!

V konečnom dôsledku musíme uznať, že na olympiádu sa mentálne športy veľmi nehodia. Prečo ale neprísť s alternatívou, akousi e-športovou olympiádou? Vidieť jednotlivých hráčov reprezentovať namiesto tímu svoju krajinu by bolo niečím doteraz nepoznaným. Zároveň by sa dal upresniť čas, aby udalosť nezasahovala do iných veľkých e-športových akcií. Len čas ukáže, ako to nakoniec bude.