PGL Major Stockholm 2021, vôbec prvý CS:GO Major Championship po viac ako dvojročnej prestávke, je po dvoch týždňoch súbojov tých najlepších CS:GO tímov celého sveta u konca. Jeho víťazom sa stal prvýkrát v histórii tím NA’VI. Čo je ešte impozantnejšie je to, že tomuto celku sa to podarilo bez straty jednej jedinej mapy, čo sa v histórii Majorov ešte nikomu nepodarilo.
Návrat Majoru po dvoch rokoch
Dokopy 24 elitných CS:GO tímov sa 2 týždne dozadu stretlo v Štokholme, aby medzi sebou bojovali o ten najvyšší titul, ktorý môže hráč Counter-Striku získať, titul víťaza Majoru. Na turnaji sa hralo o najvyšší prize pool v histórii CS:GO turnajov, a to 2 milióny dolárov.

Cesta do finále
Po dvoch skupinách švajčiarskeho formátu sa ukázali ako favoriti dve prestížne organizácie, Natus Vincere a G2 Esports. Práve tieto dva tímy totiž postúpili zo základnej skupiny ako jediné bez prehry. Oba tímy prešli štvrťfinálovými zápasmi, naživo v Avicii Aréne, 2:0.
Mohlo by ťa zaujímať: Po viac ako dvoch rokoch sa vracajú majstrovstvá sveta v CS:GO!
V semifinále čakal G2 Esports dánsky Heroic, ktorý padol pod ich rukou 16:12, 10:16 a v rozhodujúcom, treťom zápase, 15:19. Tento zápas bol divákmi považovaný za jeden z najlepších zápasov celého Majoru. Na druhej strane bracketu, NA’VI prešli semifinálovým zápasom Majoru akoby nehrali proti štvrtému tímu svetového rebríčka. Gambit totiž porazili 16:8 a 16:3.
Práve tieto dva doposiaľ neporazené a favorizované tímy sa proti sebe stretli v nedeľný večer v Avicii Aréne ako dva tímy, ktoré doposiaľ nikdy nedvihli nad hlavu trofej z Majoru.

Finálová dráma
Mapa Ancient bola pre oba tímy nesmierne vyrovnaná a prekvapenia sme mohli vidieť na oboch stranách. Za teroristickú stranu zatiahli za stavu 9:10 NA’VI sériu piatich vyhraných kôl za sebou. Z tohto náskoku už dokázali mapu dotiahnuť do víťazného konca, napriek tomu, že sa jednalo o pick G2.
Prečítaj si tiež: Edward Gaming sú majstri sveta v League of Legends!
Mapa Nuke ale nenaznačovala, že by sa G2 chceli vzdať len tak ľahko, za CT stranu vyhrali G2 10:5. G2 pokračovali v svojej dominantnej jazde a dostali sa do fázy, kedy mali k dispozícii až 8 matchpointov, ktoré by ich posunuli do tretej mapy. Kvôli neskutočnému talentu a skúsenostiam tímu NA’VI však nevyužili ani jedného. NA’VI si dokázali vydobyť overtime.
Rozhodol overtime
Dav jasajúcich divákov hnal do overtimu vpred NA’VI, a cítil, že na dosah je historický okamih. 4 mapy delili NA’VI od historického prvenstva a G2 od záchrany v boji o titul.
G2 vstúpili do overtimu víťazne. NA’VI však vyhrali 3 kolá za sebou, čím si získali 2 matchpointy. Oba však boli odvrátené a Nuke išiel do overtimu číslo 2. V ňom si NA’VI opäť vybojovali 2 matchpointy. Tentokrát za CT stranu, ktoré už ale tentokrát využili a so skóre 22:19 sa stali prvou organizáciou od roku 2013, ktorá zvíťazila na tom najprestížnejšom turnaji bez straty jedinej mapy.

Odovzdávanie trofeje sa stalo zaujímavým i tým, že hráč víťazného celku, Boomb4l na pódiu pred tisícmi divákov naživo v Štokholme a viac ako 2,5 miliónom divákov sledujúcich zápas na Twitchi požiadal svoju priateľku o ruku.
Jedinečný turnaj to bol bez pochýb i pre s1mpla, ktorý si svojimi nadľudskými playmi zaistil i titul najhodnotnejšieho hráča turnaja. Napriek jeho bohatej kariére, titul víťaza Majoru mu vo vačku i po dlhých rokoch stále chýbal. O to hodnotnejší bol preňho zisk titulu.
Prečítaj si tiež: Dota 2 šampionát má víťaza! Kto si odniesol 18 miliónov dolárov?
CS:GO scéna po vyše dvoch rokoch spoznala svojho nového kráľa. Stala sa ním favorizovaná zostava a líder svetového rebríčka, Natus Vincere. Zdá sa, že po dominancii tímu Astralis nastala nová éra vrcholového Counter-Striku. Nie len, čo sa postavenia jednotlivých tímov týka, ale i situácie okolo organizovania živých turnajov.
Hnacím motorom tímov na Majore bola totiž plná hala úžasných fanúšikov, ktorí po dvoch rokoch dostali možnosť užiť si svetový šampionát, a to nie len spoza svojich monitorov.