Prišiel 2. september, deň, kedy si pripomíname výročie smrti J.R.R. Tolkiena, autora legendárnych kníh zo Stredozeme. V tento deň zároveň vychádzajú prvé 2 epizódy seriálu podľa predlohy spisovateľovho sveta. Ešte pred vydaním prichádzali negatívne reakcie a všeobecný strach i hnev fanúšikov. Vyzeralo to, že seriál pôjde veľmi ďaleko od kníh a bude umelo vnášať vlastné naratívy. Boli však ich obavy opodstatnené?
Tiež si prečítaj: Je Eminem nový Sauron v Rings of Power seriáli?

Skvelé vizuály a dobrý soundtrack
Už dlho sa vedelo, že seriál bude patriť k najdrahším v histórii kinematografie. Preto je azda samozrejmé, že scenérie a efekty sú oku lahodiace. Vytknúť by sa však dala zbroj, ktorá síce bola spracovaná pekne, no bola až príliš generická a tej z Pána Prsteňov nemôže konkurovať. Kostýmy jednotlivých frakcií sú spracované dobre, no problémom je napríklad príliš ľudský vzhľad elfov.
Prečítaj si: Tu sú nezverejnené zábery z natáčania Pána prsteňov! Aragorn bojuje so Sauronom!
Zatiaľ čo v Jacksonovej trilógii si mohol s určitosťou povedať: „Áno, toto je elf,“ v Rings of Power si musíš najprv obzrieť ucho postavy, aby si presne určil jej rasu. Čo sa týka hudby, tá síce nie je úplný masterpiece, ale celkovo pôsobí veľmi slušným dojmom.
Galadriel proti svetu
Po prvej epizóde mal človek pocit, že keby sa Galadriel stretla v bitke proti Sauronovi v seriáli, určite by ju vyhrala. Pristihli sme ju totiž samu zabiť veľkú beštiu či plávať dlhé kilometre po otvorenom oceáne. Skrátka ju vykreslili ako skutočne neohrozenú. Keď sa k tomu pridá generická „šikana“ z detstva, ktorá je jemne naznačená v prológu, nezraniteľný hlavný hrdina je na svete.

Netreba zabúdať ani na jej rebelantstvo, ktorým vzdorovala všetkým ostatným „múdrym“ elfom. Už-už to v jednej časti vyzeralo, že jej duch bude nadobro skrotený, no opak bol pravdou. Jej úlohou je predsa bojovať proti Sauronovi v mene svojho brata.
Sme skutočne v Stredozemi?
Až na pár drobných nejasností sa dá povedať, že scenérie skutočne pripomínali Tolkienov svet. Zámorský Valinor, elfský Lindon, či trpasličie bane v Morii filmári zobrazili pekne a s prižmúrenými očami by sa dali prijať aj údajní predchodci hobitov a ich domovina. Hlavne nevernosť voči predlohe však kradne fanúšikovi pocit Stredozeme.
Mohlo by ťa zaujímať: Pán prsteňov: Aký je skutočný pôvod orkov?
Usadlosť ľudí mala vibe temného fantasy a keby ju vidíme bez kontextu, skôr by sa dala priradiť trebárs k Zaklínačovi. Na diela Sapkowskeho sa seriál ponáša aj v predsudkoch ľudí voči elfom, ktoré do Tolkienovho sveta rozhodne nepatria. Objavili sa tiež nové solídne zmeny oproti predlohe, ktoré však kvôli spoilerom nebudem bližšie špecifikovať.

Deja vú
Už v prvých dvoch epizódach si mohol fanúšik Pána prsteňov viackrát povedať: „To som už niekde videl.“ Predchodkyňa hobitov, Nori Brandyfoot, má v sebe silnú túžbu po okolitom svete, skrátka ženská verzia Froda, respektíve Bilba. Pri jednej zo scén na mori sa tiež človeku vybaví spomienka, ako Frodo zachránil topiaceho sa Sama v poslednej chvíli na konci filmu Spoločenstvo prsteňa.
Tiež si prečítaj: Pán prsteňov: Kto boli najmocnejší elfovia Stredozeme?
V seriáli sa tiež formuje vzťah medzi trpaslíkom a elfom, čo výrazne ukazuje túžbu filmárov priniesť vzťah, podobný tomu Gimliho a Legolasa. Akceptovateľné by to bolo, keby na elfskej strane tohto priateľstva stál Celebrimbor, ktorý je z kníh známy ako neobvyklý priateľ trpaslíkov. Všetci totiž dobre vieme, že medzi týmito dvoma rasami to odjakživa škrípalo.

Seriál by sa mal páčiť tuctovému fanúšikovi kinematografie, ktorému Pán prsteňov veľa nehovorí. Aj tomu by však mohla vadiť príliš silná, drsná a rebelantská Galadriel, ktorá bola miestami až cringe. Pre Tolkienovho fanúšika je však seriál pekný zvonka, no prázdny, ba priam hrozný znútra.