TOP 10 – Najlepší HLAVNÍ HRDINOVIA vo videohrách!

Po dlhšej dobe prichádzame späť s obľúbenou sériou, ktorá sa teší veľkej popularite. Presne tak, čaká ťa ďalší rebríček toho najlepšieho pod herným slnkom, no tentokrát sme sa rozhodli mierne odbočiť od zostavovania jednotlivých titulov a pozreli sa na desať najlepšie spracovaných protagonistov, ktorí nás sprevádzajú úžasnými videohernými zážitkami. Aby to bolo jasné, kvalifikovať sa môže každá hlavná postava, ktorú sme mali možnosť kontrolovať. Ak sa ti nechce čítať celý článok, klikni na video nižšie a môžeš si ho pozrieť vo videoformáte.

10. Gordon Freeman (séria Half-Life)

Na desiatom mieste sa ocitol Gordon Freeman, hlavný predstaviteľ v oboch dieloch legendárnej série Half-Life. Teoretický fyzik je totiž jediným človekom, ktorý dokáže zvrátiť hrozbu zo strany mimozenšťanov z dimenzie Xen. Na MIT očividne nedostal len titul, no naučil celkom slušne zaobchádzať aj s páčidlom, čo sa mu počas apokalypsy celkom hodí a nejeden Headcrab už mal tú česť s jeho smrtiacim nástrojom. Navyše, v druhom diele a následných epizódach ho geniálne doplnila Alex Vynce, s ktorou utvoril nezabudnuteľnú dvojicu. Úprimne, Gordon je rovnako legendárny, ako séria, v ktorej sa preslávil a do nášho rebríčku sa dostal aj napriek tomu, že doteraz neprehovoril jediné slovo. Čo už, osobnosť je osobnosť…

9. Big Boss (séria Metal Gear Solid)

Na deviatej priečke sa ocitla postava, ktorá dokonale zapadá do chaotického príbehu série Metal Gear. Big Boss sa v pravekých prvých dvoch dieloch vyskytoval ako hlavný záporák, pričom bolo na Snakovi, aby ho zastavil. Vďaka zvláštnym rodinným vzťahom sa však na začiatku ságy s podtitulom Solid zmenil na akúsi legendu. A aby toho nebolo málo – v trojke a päťke sa zmenil na hlavného protagonistu, ktorého dnes milujeme. Znie to komplikovane? To asi preto, že to aj komplikované je. Popravde, sám Hideo Kojima priznal, že v tom ani on nemá celkom jasno. Každopádne, ukončenia série sa zrejme nedočkáme, keďže sa herný mág po problémoch s Konami musel so spoločnosťou rozlúčiť.

8. Lara Croft (séria Tomb Raider)

Dnes sa nám do rebríčku dostala len jedna žena, no tá naozaj stojí za to. Lara Croft je od nepamäti vekov symbolom nádherných kriviek vo videohrách a aj napriek tomu, že sa v 90-tych rokoch skladala len s niekoľkých geometrických útvarov, si dokázala poblázniť mužské publikum. Neoblomná archeologička okrem krásy disponuje aj obrovskou silou a kamaráti sa so zbraňami, takže sa jedná o ideálnu predstaviteľku pre chlapcov vo všetkých vekových kategóriách. Navyše, nevyzerá to tak, že sa slečna Croftová niekam chystá a my budeme s radosťou čakať pokračovanie.

7. Commander Shepard (séria Mass Effect)

S protagonistami v hutných RPG-čkach to býva veľmi ťažké. Vývojári neraz hráčovi dajú možnosť poskladať si celú svoju postavu, ktoré si častokrát vďaka svojim akciám a dialógovým možnostiam vytvárajú vlastný príbeh. Podobne k tomu pristupuje aj Mass Effect s postavou Commandera Sheparda, a to sa nakoniec ukázalo ako veľká výhoda. Aj napriek tomu, že v Bioware nevedeli, ktorou cestou sa hráči vyberú, dokonca ani pohlavie, ktoré zvolia, podarilo sa im vytvoriť silnú a charizmatickú postavu. Nech už sa na začiatku hry rozhodneš akokoľvek, čakajú ťa hodiny a hodiny zábavy.

6. Ezio Auditore da Firenze (séria Assassin´s Creed)

Od masívnych RPG-čiek prechádzame na opačný koniec škály. Ezio Auditore je jednou z najlepších postáv histórie Ubisoftu a nebyť jeho, séria o asasínskom ráde by zrejme nabrala úplne iný spád. Po nevýraznom Altairovi sme sa totiž dočkali charizmatického a vtipného sukničkára, ktorý rieši obyčajné problémy adolescenta – teda, obyčajné problémy adolescenta v renesančnom Taliansku. Vieš, veci ako bitky s nenávidenými spoluobčanmi alebo lezenie po historických pamiatkach. To všetko sa však zmení v jeden deň, keď jeho otec a dvaja bratia odvisnú na šibenici a Ezio musí pobiť ešte viac nenávidených spoluobčanov a preliezť ešte viac historických pamiatok. Pri tom vykonať pomstu a reformovať slávny zabijácky rád. No…nikto nepovedal, že to bude ľahké…

5. Kratos (séria God of War)

Postupne sa dostávame do druhej polovice rebríčka a tento krát nám na mušku padla zrejme najnasranejšia a najmrzutejšia postava všetkých čias. Kratos sa na našich monitoroch po prvýkrát ukázal v roku 2005 a hráči PlayStationu sa odvtedy stali závislými na Bohovi Vojny, ktorý neľútostne počas troch dielov porážal a brutálne ponižoval ostatných vládcov Olympu. Kratos si však miesto v našom rebríčku vybojoval práve vďaka svojej úžasnej premene v reboote série minulý rok, v ktorom sa ukázal ako prísny, no starostlivý otec syna Atreusa. Práve táto ľudská stránka ho priblížila k srdciam miliónov ľudí po celom svete a štúdio Santa Monica tak dokázalo z mrzutého prďocha spraviť ašpiranta na cenu „tatko roka“.

4. Nathan Drake (séria Uncharted)

Na štvrtom mieste sa ocitá postava, ktorá sa z celej tejto desiatky berie zrejme najmenej vážne. Nathan Drake, protagonista série Uncharted, je známy svojím zmyslom pre humor, no nikdy nemal problém zašpiniť si ruky nejakou tou starou dobrou prestrelkou. Je pravda, že sa inšpiroval inou postavou v tomto rebríčku a s ranou Larou Corft zdieľa viacero znakov. Herný Indiana Jones sa vyvíjal spolu so svojou sériou a z obyčajného týpka sa každým titulom postupne menil na dramatického hrdinu plného emócií a ešte väčším zmyslom pre humor. To všetko vyvrcholilo v štvrtom dobrodružstve s podtitulom The Thief´s End a teraz to vyzerá tak, že sa Nathanov príbeh definitívne skončil. Jeho ďalších dobrodružstiev sa teda dočkáme už iba na striebornom plátne kín.

3. Master Chief (séria Halo)

Na bronzovej priečke sa nenachádza nik iný, než slávny intergalaktický bojovník v zelenej zbroji. Master Chief je tu s nami už od prelomu tisícročí a za tú dobu si spolu so sériou Halo vybudoval kultový status. Podobne ako tomu bolo u Nathana Draka, aj postava slávneho Johna-117 sa každou ďalšou hrou dočkala väčšej emocionálnej hĺbky a zároveň sa prehlboval aj Chiefov vzťah s umelou inteligenciou Cortanou. Zatiaľ čo pôvodná trilógia bola sústredená na obrovský konflikt, problémy vnútri nepriateľskej rasy menom Covenant a príšernú hrozbu v podobe The Flood, štvrtý diel sa točil takmer úplne okolo neporaziteľného supervojaka a jeho vzťahu s dosluhujúcou A.I., pričom záver nenechal jedno oko suché.

2. Geralt z Rivie (séria Zaklínač)

Druhé miesto zrejme neprekvapí nikoho. Mohli sme sem nahádzať postavy ako Link alebo Mário, ktoré pozná úplne každý, no tento rebríček nie je o tých najznámejších ale najlepšie spracovaných postavách a úprimne, na túto pozíciu patrí jednoznačne Geralt z Rivie. Môžeme však povedať o Zaklínačovi niečo, čo by si nevedel? Mohol by som porozprávať, ako nosí dva meče a živí sa zabíjaním príšer, alebo ako neustále žongluje medzi viacerými potenciálnymi milenkami a podobne. Geralt je však neuveriteľne komplexná postava, ktorá aj vďaka mnohým knižným predlohám a stovkám hodín na tvojom monitore prešla viacerými životnými prekážkami. Zažili sme jeho vrcholy aj pády a CD Projekt Red nás naozaj prevtelilo do úlohy pravého Zaklínača, ktorý však nie je tak úplne bez emócií.

Nebol by to však top 10 rebríček, keby sme si nezhrnuli aj nejaké tie čestné umiestnenia však? Poďme sa teda v rýchlosti na ne pozrieť.

Čestné umiestnenia:

Niko Bellic Slovanský hrdina stratený v Liberty City. Poznáš snáď lepšiu kombináciu?

Booker DeWitt Postava, ktorá sa ocitá uprostred všetkého – veľkého konfliktu, lásky, aj časopriestoru.

B.J. Blazkowicz dostal s rebootom série novú hĺbku, no zároveň nezabudol zabíjať všadeprítomných nacistov.

1. Arthur Morgan (Red Dead Redemption 2)

Tak, a sme tu. Iróniou je, že na vrchol sa nám dostala jediná postava v rebríčku, ktorá vystupovala len v jednej hre. No, úprimne, nedalo nám to. Arthur Morgan je tak premyslená osobnosť, že by sa za ňu nehanbil ani Martin Scorsese a doslova nadvihuje latku pre každého ďalšieho protagonistu. Úprimne, zrejme nikto si nemyslel, že by sa Rockstaru podarilo prekonať takú obrovskú osobnosť akou bol John Marston v jednotke, no vývojári vytvorili antihrdinu, ktorý nás núti premýšľať nad akciami, ktoré sme urobili. Cesta ku sláve a peniazom nie je ľahká, čo Morgan dokonale pociťuje na vlastnej koži a hráčom prináša množstvo dilem a zapamätateľných situácií. Doteraz bezkonkurenčne najľudskejšia a najrealistickejšia postava v hernom priemysle si skutočne prejde svoju „redemption“ a Rockstar len potvrdil to, že keď raz za čas hru vydá, tak ide o kandidáta na najlepší zážitok roku a vždy ju vybaví skvelými protagonistami – trojica hrdinov v piatom GTA, Niko Belic pred nimi, John Marston v pôvodnom Red Dead Redemption, či CJ zo San Andreas. Arthur Morgan túto skupinu hrdo doplňuje a preto si vyslúžil miesto na vrchole rebríčka tých najlepších herných protagonistov všetkých čias!

Dúfame, že sa ti náš rebríšk páčil. Je veľká škoda, že môžeme vybrať iba 10 postáv a nezmestili sa nám sem legendy, akými sú napríklad Vito Scaletta z druhej Mafie, Joel z legendárneho The Last of Us alebo Aloy z prelomového Horizon: Zero Dawn. Jasné, pokračovať by som takto mohol ešte hodiny, no všetko musí mať svoj koniec. Budeme taktiež veľmi radi, ak naše video oštedríš palcom hore a klikneš si na odber nášho kanálu na YouTube. Dúfame, že sa ti videá podobného štýlu páčia, pretože už o pár dní sa pozrieme na tých najlepších záporákov všetkých čias!

Zdieľaj s kamarátmiShare on Facebook
Profilový obrázok používateľa: Whoopie

Zanechaj odpoveď