Autor J.R.R. Tolkien začal na svojom legendáriu Stredozeme pracovať približne v roku 1914. O zaujímavostiach, ktoré obnášali jeho tvorbu a život sme písali už dávnejšie. Pri jeho dielach sa ale naskytá otázka, v akom poradí ich ideálne čítať. Preto sme zostavili zoznam, v ktorom opisujeme a odporúčame, ako začať s knihami zo Stredozeme bez zľaknutia.
Prečítaj si: Pán prsteňov: Akú moc mali jednotlivé prstene?
1. Hobit (1937)
Ideálnym začiatkom a „spoznávačkou“ je relatívne krátky román Hobit. Príbeh pôvodne spisovateľ rozprával deťom pred spaním a napokon ho v roku 1937 vydal. Ide o prakticky najjednoduchšie dielo z celej Stredozeme, ktoré začína stretnutím hobita Bilba a čarodejníka Gandalfa. Obsahuje aj viaceré rozprávkové črty, napríklad elfov, ktorí sú v diele miestami až detinsky veselí a bezstarostní.
Bilbo je viac-menej prinútený zúčastniť sa dobrodružstva, ktoré v ňom napokon zanechá celoživotné stopy. Cieľom cesty je pomôcť výprave trinástich trpaslíkov vydobyť si kráľovstvo Erebor, ktoré im pred rokmi ukradol drak. Legendárnu výpravu sprevádzajú aj malé Bilbove odbočky. Počas jednej z nich sa nebadane dostal k Veľprsteňu, ktorý je základom nasledujúceho diela.

2. Pán prsteňov (1954-1955)
Trilógia Pán Prsteňov disponuje ďaleko rozsiahlejším príbehom oproti tomu, ktorý nám porozprávala kniha Hobit. Dielo obsahuje aj ďaleko viac zaujímavých a povzbudivých citátov a myšlienok. Ako vsuvky tu nájdeme aj rôzne Tolkienove básne, ktoré vkladá do pier svojich postáv. Pre porovnanie s predošlým románom, elfovia tu pôsobia ako mysteriózny a prastarý národ.
Mohlo by ťa zaujímať: Prečo nemohli v Pánovi prsteňov letieť na orloch do Mordoru?
Desiatky rokov po Hobitovi sa hlavnou postavou stáva jeho synovec, Frodo. Ten sa najprv s priateľmi dostane do mnohých útrap ešte predtým, ako dorazí k elfom do Rivendellu. V elfskej doline sa ale sformuje Spoločenstvo Prsteňa, ktorého postavy sa stanú predmetom ďalších rozprávaní a dejových línií. Každá z nich zohráva počas Vojny o Prsteň svoju úlohu v chode sveta a v pomoci slobodným národom Stredozeme.
Na konci tretej knihy sa nachádzajú aj dodatky, kde sa okrem iného dozvieš aj o ďalších osudoch postáv, ktoré si určite zamiluješ. V nich sa ale dozvieš aj mnohé veci z histórie Stredozeme.

3. Silmarillion (1977)
Silmarillion je kniha, ktorú úplne nepoberieš hneď po prvom prečítaní. Ide totiž už o zložitejšie dielo, ktoré vydal až spisovateľov syn po Tolkienovej smrti. J.R.R. Tolkien sa ho snažil vydať už predtým, no vydavateľ to zamietol. Opäť ťa náramne prekvapia elfovia. Zabudni na tých mierumilovných z predošlých kníh, nájdeš tu mnohých, ktorí viedli vojny proti vlastnému ľudu a vraždili vlastnú rasu. Mnohé z bojov ale zapríčinili kamene – silmarily – od ktorých je odvodený aj názov diela.
V románe Silmarillion sa dozvedáš o stvorení Stredozeme, o bohu, „svätých“ a o tom, ako na svet prišli rozličné rasy. Na scénu sa dostáva prvý temný pán Melkor, ktorého najvyšším služobníkom je Sauron, dobre známy z predošlého diela. V jednotlivých kapitolách sú zobrazené rozličné príbehy, ktoré formovali Stredozem od Dávnoveku až po Vojnu Hnevu, ktorá zakončila Prvý vek. V poslednej časti knihy je opísaný aj Druhý vek, najmä Pád Númenoru, ktorý by sa mal ukázať v kritizovanom pripravovanom seriáli od Amazonu.

4. Húrinove deti (2007)
Húrinove deti sú jedným z najdlhších zachovaných príbehov z Prvého Veku Stredozeme. Opísaný je aj v Silmarillione, no jeho detailnejšia verzia vyšla v roku 2007. Dielo sleduje prevažne osud Húrinovho syna Túrina. Človeka menom Húrin totiž zajal Melkor, ktorý od neho chcel informácie o polohe tajného elfského mesta. Ten ale nesúhlasil, a tak Temný pán preklial celý jeho rod, posadil ho na svoj stolec a nechal ho pozerať sa na to, čo sa s jeho deťmi po prekliatí deje.
Tiež si prečítaj: Pán prsteňov: Kto boli najmocnejší elfovia Stredozeme?
Ide o jeden z najsmutnejších príbehov zo Stredozeme, no to vôbec neuberá z jeho skvelosti. Húrinove deti síce postihol veľmi smutný osud, no nepriateľa to nevyšlo zadarmo. Túrin sa stal jedným z najmocnejších bojovníkov spomedzi všetkých ľudí a Melkorovi spôsobil veľké straty.

5. Nedokončené príbehy (1980)
Ak chceš vedieť detailnejšie vyobrazenie niektorých príbehov a osudov, ostáva ešte jedna „základná“ kniha. Nedokončené príbehy Númenoru a Stredozeme obsahujú viaceré samostatné naratívy. Vyšli v roku 1980 a zostavil ich opäť spisovateľov syn, ktorý zozbieral poznámky a zápisky svojho otca. Mnohé zobrazujú detailnejšie popísané skutočnosti, o ktorých sa stručnejšie píše v dodatkoch Pána prsteňov: Návrat kráľa.
Nájdeš tu detailnejší príbeh lásky medzi Galadriel a Celebornom, no aj viac informácií o Istari (čarodejoch). Zároveň sa dozvieš, ako vzniklo spojenectvo medzi Gondorom a Rohanom, či viac o ostrove Númenor a Elrosovej línii – z ktorej pochádza Aragorn. Nájdeš tu ale aj pozadie Hobita – ako sa Thorin dopracoval k Bilbovi, či pohyby nazgûlov počas prenasledovania hobitov.

Niečo navyše
Ak si si po prečítaní predošlých príbehov tento svet zamiloval, môžeš pokračovať ďalej. Ďalšie diela sú už ale pre takých, ktorý chcú Stredozem a Tolkienovu prácu takpovediac „študovať“.
Mohlo by ťa zaujímať: Pán prsteňov: Zaujímavé postavy, ktoré sa nedostali do filmov
The Fall of Gondolin (2018)
Pád Gondolinu vyšiel už aj v češtine, v roku 2019. Opisuje príbeh človeka Tuora (bratranca Túrina), ktorý nachádza tajné a skryté elfské mesto ako posol božstiev. V knihe sa ale nenachádza len jeden príbeh, zistíš tu celý jeho vývoj a všetky jeho verzie, na ktorých Tolkien pracoval. Jedna z prvotných verzií obsahovala aj elfa s menom Legolas Greenleaf, ktorého napokon spisovateľ použil až v Pánovi Prsteňov.
Tuor sa, ako to už tradične býva, stretáva s mnohými ťažkosťami a vo všetkých verziách príbehu Gondolin napokon padne. Smrteľník si tiež nájde lásku medzi elfmi, Idril Celebrindal. Dajú život synovi Eärendilovi, ktorý sa zaslúži o to, aby prišli božstvá na pomoc Stredozemi.

Beren and Lúthien (2017)
Beren a Lúthien z roku 2017 nájdeš tiež len v anglickom jazyku. Dozvieš sa tu o jednom z najromantickejších príbehov, ktoré sa odohrali v Prvom veku sveta. Smrteľný Beren sa zamiloval do údajne najkrajšej elfky Lúthien a spolu sa vydali na nebezpečnú výpravu; vyrvať silmaril z koruny samotného temného pána, Melkora.
Prečítaj si: Pán prsteňov: Ako malo vyzerať pokračovanie legendárneho fantasy?
V knihe je ale opäť celkový vývoj príbehu od jeho najranejších verzií až po tú poslednú. Okrem iného sa tu nachádza aj jeho veršovaná verzia, ktorá je sakramentsky náročná na čítanie. Za zmienku stojí, že predtým ako sa vyformoval Sauron na ostrove vlkolakov, bol Melkorov najvyšší služobník opísaný úplne odlišne. V ranej verzii príbehu totiž niesol meno Tevildo a nebol pánov vlkolakov, ale veľkých mačiek.

The Complete History of Middle-Earth (2012)
História Stredozeme je obsiahnutá v dvanástich veľkých kapitolách, ktoré vyšli v troch knihách v roku 2012. Ide o dielo v angličtine, ktoré si prečítaj na samý koniec, keď sa skutočne nevieš nabažiť Tolkiena a chceš poriadne preštudovať jeho svet.
Pri kúpe tejto kompletnej histórie sa budeš musieť poriadne buchnúť po vrecku, celá edícia stojí okolo 180 eur. Všetky 3 knihy ťa dokopy vyjdú na nejakých dlhé hodiny čítania, čo činí necelých 6000 strán. Nájdeš tu rozpísaný takmer každý aspekt fantasy sveta.

Pozri si tiež: V jakém pořadí číst knihy Zaklínač?
Stredozem nebola jedinou doménou slávneho J.R.R. Tolkiena. Ak si chceš prečítať aj niečo z jeho inej tvorby, vrelo odporúčame knihu List od Nimrala a iné príbehy. V nej nájdeš viaceré spisovateľove poviedky, no aj básničky, ktoré súvisia so Stredozemou. Tento zoznam nie je prísne stanovený, no ide o odporúčanie, zostavené na základe osobnej skúsenosti autora a verejnosti.