Všetko, čo vieme o Battlefielde 5 na jednom mieste!

Nebudeme si klamať, či už si fanúšik Battlefieldu alebo Call of Duty, musíš uznať, že obidve série si užili množstvo popularity. Zatiaľ čo na začiatku storočia hráčov doslova uchvátili masívne multiplayerové bitky miláčika EA, predchádzajúcej generácii konzol jednoznačne vládla vlajková loď Activisionu na čele s fenoménmi ako Modern Warfare, či Black Ops. A ako to vyzerá dnes? Obe značky sa pred rokom rozhodli vrátiť v čase a napriek tomu, že sa COD znova uchýlil k futuristickému zážitku (navyše bez singleplayeru), konkurent navštívi dobu, ktorá naštartovala jeho hviezdnu kariéru. Presne tak – ocitneme sa v krvavých zákopoch druhej svetovej vojny!

Dátum vydania

Väčšinu informácií o novom Battlefielde sme sa dozvedeli 23. mája na streame, ktorý uvádzal Trevor Noah a ďalší členovia DICE teamu. Začneme jednoduchým faktom – dátum vydania je stanovený na 19. októbra 2018, vďaka čomu zas a znova uvidíme rivalitu so sériou od Activisionu. Call of Duty: Black Ops 4 (alebo IIII ak veľmi chceš) totiž svetlo sveta uvidí len o týždeň skôr. V prípade, že si hru predobjednáš, dostaneš prístup k niektorým funkciám už 11.10. – áno, deň pred vydaním nového COD.

Zasadenie

Napriek tomu, že je hra zasadená do obdobia druhej svetovej vojny, nebudú na nás čakať klasické stereotypy známe zo stoviek filmov a hier ako vylodenie v Normandii, či Bitka o Berlín. Vývojári sa budú držať podobnej stratégie ako pri vytváraní Battlefieldu 1942. Ocitneme sa tak v Nórsku za polárnym kruhom, či v centre Rotterdamu. Vo videu máme možnosť vidieť amerického výsadkára v uniforme z roku 1940, držiaceho pušku M1 a Colt 1911, teda klasickú výbavu Američanov danej doby. Zrejme sa teda jednotkám USA v kampani nevyhneme.

Kampaň

A keď už sme v predchádzajúcom odseku načali singleplayerovú kampaň, prečo si o nej rovno niečo nepovedať? Na rozdiel od konkurencie si Battlefield 5 užijú aj hráči-samotári a rozprávanie jeho deju sa bude niesť v podobnom duchu ako u jeho predchodcu. Návratu sa dočkajú úspešné War Stories, v ktorých sme sa minule dočkali viacerých mini-príbehov, čo nám ukázalo konflikt z rôznych strán. Konkrétne sme videli malé načrtnutie príbehu mladej ženy z nórskeho odporu proti nacistickému režimu. Vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť…

Poprvýkrát od Battlefieldu 3 sa návratu dočká mód Combined Arms – co-op režim pre dvoch až štyroch hráčov. DICE nám sľúbil, že pôjde o veľa a prechod misiami bude vyžadovať taktickú spoluprácu a schopnosti na vysokej úrovni. Navyše by sa malo jednať o súvislý príbeh plný zvratov a zaujímavých postáv. Necháme sa prekvapiť, pretože to celé vyzerá veľmi sľubne.

Multiplayer

Povedzme si to na rovinu, hlavným ťahákom Battlefieldu bol vždy multiplayer. Najmasívnejším módom je už tradične Conquest – hra na obsadzovanie bodov naprieč obrovskými mapami. Spolu s ním sa vracajú aj Team Deathmatch a Deathmatch, ktorých hrateľnosť bude mierne upravená pre potreby hry. Avšak Conquest už naďalej nebude hlavným ťahákom – Grand Operations bolo vývojármi enormne propagované a bude sa jednať o vec doteraz v hrách nevidenú. Jedna akcia môže trvať aj vyše hodiny, pričom čas bude rozdelený do štyroch virtuálnych dní. Každých 24 hodín dostaneš inú úlohu a svet na to bude reagovať. Ak poriadne pokazíš prvý deň, tak si budeš musieť neskôr vystačiť s menším počtom nábojov, obmedzenou možnosťou respawnu, či podobnými ťažkosťami.

Battle Royale?

Práve štvrtý deň Grand Operations sa nápadne podobá na fenomén dnešnej doby – Battle Royale. Na začiatku (aby bolo simulované naozajstné vyčerpanie) dostane každý len JEDEN zásobník a príde o luxus v podobe respawnov. Posledný žijúci dostane titul “Hrdina operácie” – takže Chicken Dinner, poprípade Victory Royale (podľa toho, čo preferuješ). Nový multiplayerový mód je síce čiastočne založený na tomto populárnom žánri, no je viac než pravdepodobné, že by si EA osvojila koncept, ktorý preslávil PUBG resp. Fortnite. Zvlášť, keď sa niečoho podobného dočkáme aj v Black Ops 4 v podobe Blackoutu.

Triedy

Ako iste vieš, multiplayer v Battlefielde je založený na rozdielnych triedach (classes). Inak to nebude ani v päťke a potvrdený máme návrat štyroch starých známych – assault, medic, support a scaut. Predchodca založený na bojoch prvej svetovej vojny nám priniesol tri nové zamerania, keď si si mohol vybrať medzi kavalériou, pilotom a tankistom. Niečoho podobného sa dočkáme aj teraz, pričom zatiaľ poznáme jediného člena jednotky – Builder bude mať schopnosť stavať pevnosti. Nezdá sa ti to povedomé?

Hrateľnosť

Hlavnou zmenou v hrateľnosti bude už spomínané stavanie pevností. Vďaka náradiu budeš schopný opraviť zničené budovy, či dokonca postaviť úplne nové do stavu, keď budú použiteľné ako defenzívne pozície. Mimo toho si budeš môcť vytvoriť vlastné vrecia s pieskom, ostatné drôty, či dokonca zákopy. Táto schopnosť bude udelená každému, no práve Builder bude v tejto práci najefektívnejší.

Medzi ďalšie zmeny bude patriť aj mobilita ťažkej artilérie ako protilietadlové zbrane, či guľomety. Pribudne možnosť ich vozidlom premiestniť na iné miesto na mape, čím sa výrazne zväčší nebezpečenstvo ihneď po spawne. Battlefield však príde o jednu zo svojich základných strategických funkcií. V predchádzajúcich hrách bolo možné použitím klávesy Q označiť protihráča, ktorý sa následne zobrazil na minimape. V päťke táto možnosť zmizne, s čím príde aj nutnosť používať hlavne uši a oči pri identifikovaní protivníka.

Veľkou premenou prešla fyzika, ktorá sa znova posunie o krôčik k realite. Tá bude hrať veľkú rolu v padaní budov okolo teba a nebude sa jednať len o prednastavenú animáciu z posledných titulov. Rakety explodujúce na vonkajších stenách budú mať svoj dopad aj na interiér a čiastočne poškodené domy spadnú na základe porušenej statiky. Rýchlosť a kaliber strely ovplyvní spôsobenú škodu. Zatiaľ čo náboj z MG42 prerazí tehlovú stenu, obyčajný výstrel z pištole sa zasekne v murive. Všetky tieto funkcie by mali pridať ku čo najhladšiemu zážitku.

Nový systém pohybu bude reagovať na povrch, po ktorom budeš chodiť. Ak sa budeš brodiť vodou, postava začne automaticky vyššie zdvíhať kolená. Behaj po blate a tvoja noha sa občas šmykne. Šprintuj oproti malému kameňu a ten po jemnom skoku ostane za tebou. Na prvý pohľad to síce vyzerá len ako zmena animácie, no vďaka týmto funkciám budeš môcť spoznať, po akom povrchu sa pohybuje tvoj nepriateľ. Takisto bol zmenený spôsob plazenia – teraz môžeš cúvať, kotúľať sa, či chodiť v kruhu (podobne ako v Rainbow Six: Siege).

DLC, Season Pass a mikrotranzakcie

A sme tu. Je jasné, že väčšinu hernej verejnosti zaujíma práve tento bod. Pridaný obsah je tŕňom v okom množstvu ľudí (vrátane našej redakcie), ktorí nedokážu pochopiť, prečo by mali “investovať” obrovské peniaze v hre, za ktorú si už raz zaplatili plnú cenu. Bod zlomu nastal v nedávnom Star Wars Battlefront II, kde boli platiaci hráči výrazne zvýhodnení, čo prakticky zabilo celý multiplayer. Jednu informáciu však poznáme – Battlefield 5 nebude obsahovať Season Pass!

Namiesto neho uvidíme tzv. Tides of War. Tento systém sa výrazne inšpiruje Rainbow Six: Siege, či Overwatchom a čakajú nás jednotlivé kapitoly súvisiace s udalosťami druhej svetovej vojny. Prvá z nich príde v novembri a bude sa sústrediť na pád Európy pod nemeckými mechanizovanými vojakmi (niečo som asi na hodine dejepisu prehliadol). A čo je na tom všetkom najlepšie? Tieto updaty budú zdarma… Tides of War nám teda raz za čas prinesie nové mapy, či herné módy pre všetkých.

Samozrejme, je to hra od EA, a tak sa mikrotranzakciám nevyhneme. Podľa DICE by však mali byť len na kozmetickej báze a ich kupovanie hráčom neposkytne žiadnu výhodu v samotnom boji (v tomto bode boli vývojári veľmi jasní). Predsa len, nikto nechce znova zažiť aféru, ktorá prišla s druhým Battlefrontom… A v prípade, že sa pýtaš, áno, lootboxy dostali padáka tiež.

Zhrnuli sme ti všetky informácie z útrob nového Battlefieldu, vďaka čomu si o nadchádzajúcej hre môžeš vytvoriť celkom reálny obraz. Navyše, EA zverejnilo niekoľko screenshotov, ktoré nám lemovali tento článok. A čo ty, dáš najkontroverznejšiemu vydavateľovi videohier ešte jednu šancu?

Zdieľaj s kamarátmiShare on Facebook

2 komentáre

Zanechaj odpoveď